
A 55-Inch Easel-Style Digital Signage sleek and durable indoor display solution featuring a vibrant Full HD screen and toughened glass for high-impact promotions. Ideal for retail, malls, and corporate spaces, it supports 12/7 operation and easy content updates for continuous, professional engagement.
Stock Available
Designed with a 55 Inch Black Toughened Easel Style Digital Signage Screen for Indoor Promotions, engineered for high-traffic indoor environments such as retail stores, shopping malls, showrooms, hotels, and corporate lobbies. This modern signage solution features a vibrant Full HD display encased in a sleek easel-style frame, offering a stylish and professional way to showcase promotions, digital menus, announcements, and brand messaging.
| Model | DIN55AT-B |
| Cpu | RK3568,Cortex-A55 x 4, 2.0GHz, |
| GPU | ARM G52 2EE |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| System Andriod | 11.0 |
| Diagonal Size | 55 (139.00 cm) |
| Effective Display Area | 1204 mm (W) × 677 mm (H) |
| Pixel Pitch | 0.16335(H) ×0.49005(V) mm |
| Display Ratio | 16:09 |
| Brightness | 400cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Response Speed | 8ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Backlight Type | ELED |
| Viewing Angle | 178°(V)/178°(H) |
| Resolution | 1920(H) X 1080(V) |
| USB 3.0 | 2 |
| RJ45 | 1 |
| HDMI Out | 1 |
| Earphone | 1 |
| TF Card | 1 |
| DC In | 1 |
| AC Plug | 1 |
| Wi-Fi | 8022.11a/b/g/n; up 2.4G/ down 5G |
| Speaker | 2 X 5 W |
| Working Temperature | 0℃~40℃ |
| Storage Temperature | -20℃~60℃ |
| Power Consumption | ≤50W |
| Standby Consumption | ≤0.5W |
| Power Supply | 100-240V, 50/60Hz |
| Package Size | 2240 mm × 830 mm × 210 mm |
| Gross Weight | Approx. 45–55 kg |
| Color | Black |
| Power Cable | 1 PC |
| Warranty | 1 Year carry in warranty |